Newsy

Jakie sprawy urzędowe załatwimy przez Internet?

Internet wpisał się już w naszą codzienność na dobre – to forma rozrywki, ale i codziennej porcji wiedzy. Coraz więcej osób korzysta z niego także w celach edukacyjnych albo załatwiając sprawy urzędowe.

W urzędach zwykle są długie kolejki, przerwy albo niemiła obsługa – takie przynajmniej mamy stereotypy. Również w banku i na poczcie tracimy sporo czasu. Aby wysłać paczkę, nie mamy wyjścia – musimy poczekać. Ale rachunki można opłacić zdalnie – czyli z domu, korzystając z Internetu.

Nasza obecność w konkretnej instytucji nie zawsze jest konieczna – zrobimy zakupy online, zamawiając dostawę do domu. Można też pobrać gotowe wnioski i formularze, a czasami można nawet złożyć wniosek online, np. o kredyt czy pożyczkę gotówkową, rozliczyć PiT itd.

Można też opłacić rachunki, np. za energię, Internet i telewizję, zapłacić czynsz itd. Internet to również podstawowe źródło wiedzy – można sprawdzić adres i godzinę pracy wybranego urzędu, poszukać tabelę opłat itd. To wszystko sprawi, że załatwienie danej sprawy w urzędzie potrwa krócej.

Jeśli zaś prowadzisz firmę, wiele podpowiedzi oraz e-usług znajdziesz na portalu biznes.gov.pl. Dowiesz się m.in. jak założyć firmę, jakie formalności są niezbędne, pobierzesz wnioski, skonsultujesz się itd. Przez Internet możesz nawet zgłosić zawieszenie działalności itd.

Wiele spraw można też załatwić przez Internet, korzystając z ePUAP, czyli elektronicznej Platformy Usług Administracji Państwowej. Można m.in. uzyskać odpis z ksiąg stanu cywilnego itd. Z kolei z Elektronicznego Urzędu Podawczego – działa w portalu ZUS – można skorzystać, aby np. złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS EWZ) czy też zwrot nadpłaconych składek (druk ZUS EZS). Wymagany jest jednak kwalifikowany certyfikat e-podpis.

Karol, fot.StartupStockPhotos/Pixabay