pielęgnacja okien z drewna
Newsy

Pielęgnacja okien drewnianych

Okna drewniane są solidne, odporne na wpływ czynników zewnętrznych, wytrzymałe, naturalne, świetnie się prezentują i pasują do różnych aranżacji. Aby zachowały swoje właściwości i wygląd długo, potrzebna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Wyjaśniamy, na czym ona polega. Konserwacja okien drewnianych i ich renowacja nie jest trudna.

Mimo dużej konkurencji, jak m.in. PVC czy aluminiowe, okna drewniane cały czas są wyjątkowo popularne. Cenimy je za naturalność, wytrzymałość i piękny design. Mają od lat swoich miłośników zarówno wśród architektów, domowników, jak także inwestorów.

Zalety okien drewnianych

Drewniane okna mają bardzo dużo zalet, m.in. naturalny wygląd, ale wymagają konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, by cieszyły nas długo. Drewno dobrze radzi sobie z wilgocią czy też z różnymi temperaturami, jest też odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zadbać o okna drewniane?

Kluczowe w przypadku ram drewnianych jest regularne mycie i konserwacja okien. Warto czyścić je co najmniej dwa razy w roku. Mycie szyb nie stanowi problemu, ale jak zatroszczyć się o ramy? Wiele preparatów myjących może nie być odpowiednia. Łatwo wtedy o uszkodzenie warstwy lakieru lub farby, a wilgoć i drobnoustroje sprawią, że rama szybciej straci swoje właściwości.

Sięgaj zatem po specjalne preparaty do mycia ram drewnianych oraz miękką, delikatną szmatkę. Z kolei okucia odpowiadają za otwieranie i zamykanie okien, będą niezdatne do użytku, jeśli ulegną uszkodzeniu. Stosuj po specjalne oleje, by je oczyścić z kurzu i zabezpieczyć przed korozją.

Renowacja okien drewnianych

Co kilka lat okna drewniane wymagają dodatkowo renowacji, która polega na wymianie powłoki ram. Okna są fabrycznie zabezpieczane specjalnymi lakierami i powłokami ochronnymi, ale ich skuteczność nie jest na zawsze. Zaleca się też na bieżąco przeglądać zawiasy, metalowe okucia oraz ruchome części i uszczelki.

Niezbędny do tego jest odpowiedni środek – zwykle olej albo lakier. Wnikają one głęboko w drewno i zapewniają mu pełną ochronę biologiczną, zabezpieczając przed grzybami, sinizną i owadami.

Jego zadaniem jest zabezpieczenie drewna oraz stworzenie specjalnej powłoki, która będzie z drewnem współpracować. W tym celu stosuje się dobrej jakości farby lub lakiery i lakierobejce. Pozwolą one osiągnąć dobry efekt wizualny oraz ochronny. Stworzą powłoki odporne na działanie promieniowania UV i wilgoci. Odpowiedni środek powinien też zapewnić długotrwałą ochronę i podkreślić naturalny charakter drewna.

KwK, f: blende12 / pixabay