Newsy

Które zawody niebawem znikną?

Są zawody i branże, które gwarantują pracę – np. informatyka czy logistyka, ale także takie, które prawdopodobnie niedługo znikną z rynku pracy. Warto wiedzieć, o które chodzi – szczegóły poniżej.

Sprawdź, czy zawód, który wykonujesz, nie znajduje się na tej liście – jest jeszcze czas, aby się przekwalifikować. To naturalne, że niektóre zawody co jakiś czas zanikają – świat dynamicznie się zmienia, pojawia się zapotrzebowanie na inne kwalifikacje, a niektóre okazują się już nieprzydatne. Czasy, gdy całe życie przepracowało się w jednej firmie, minęły bezpowrotnie. Rynek jest obecnie niestabilny, zmienny, dynamiczny, oparty na projektach – często wraz z ich końcem kończy się też dochodu.

Postęp technologiczny i szybki rozwój cywilizacyjny sprawiają zatem, że co jakiś czas część zawodów i fachów znika z rynku pracy. Pociąga to za sobą także zmiany edukacyjne – szkoły i uczelnie wyższe powinny od razu reagować na te zmiany i zmieniać swoją ofertę. Wiele tradycyjnych zawodów co jakiś czas jest zagrożonych i znika, ale w ich miejsce pojawiają się inne, dające szansę na zarobek oraz rozwój.

Zagrożone zawody to prace proste, oparte przede wszystkim na regularnym powtarzaniu pewnych czynności. Można je obecnie łatwo zautomatyzować, co jest bardziej opłacalne dla przedsiębiorców. Inne zawody tracą rację bytu – wiele czynności można wykonać przez Internet, co upraszcza biurokrację. Wśród zawodów zagrożonych jest także bibliotekarz – czytamy mniej, a poza tym mamy dostęp do Internetu oraz e-booków.

Na co zatem warto postawić? Sporo pracy będą mieć m.in. specjaliści IT, specjaliści od umiejętności miękkich i kompetencji osobistych – trenerzy rozwoju, doradcy, psychologowie itd. Pewną pracę mają też fachowcy typu hydraulik czy elektryk. Na topie są też zawody rzemieślnicze – rękodzieło, ubrania, torebki na zamówienie sprzedają się świetnie. Podobnie zawody kreatywne – designerzy, graficy, operatorzy itd. nadal są w cenie, gdyż wykazują się sporą kreatywnością.

Najlepiej zarabiają jednak osoby, które nie tyle podążają za trendami, co je wyprzedzają. Do niedawna nie było kierowców Ubera, trenerów personalnych, operatorów drona itd. Warto umieć przewidywać, gdyż można wiele zyskać – wciąż pojawiają się nowe zawody. Wiele dzieci w przyszłości będzie wykonywać zawód, który prawdopodobnie jeszcze nie istnieje.

KKw, fot.StartupStockPhotos/Pixabay